بررسی تکنیک های کلاه سیاه در سئو!

سیاست گوگل بر این موضوع استوار است که الگوریتم های جستجو در موتور خود را با توجه به تلاش بازدیدکنندگان که به دنبال اطلاعات مفید و ارزشمند در دنیای آنلاین هستند، تغییر دهد و آنها را به روز رسانی کرده تا کاربر بتواند نتایج بهتری را دریافت کند.

آنچه حائز اهمیت است این است که بیشتر فعالان اینترنتی در راستای بالابردن رتبه بندی سایت خود در موتورهای جستجو از تکنیک های سئو بهره می گیرند. با این وجود این اتفاق زمانی محقق می شود که تمام موارد به صورت درست و طبق معیارهای گوگل انجام شود.

  تکنیک های متفاوتی در سئو بیان می شود سئو کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و در نهایت خاکستری!

این عبارت بدان معناست که شما باید در بکار بردن تکنیک های سئو مراقب عدم استفاده از تکنیک های کلاه سیاه و بالعکس استفاده از تکنیک های کلاه سفید باشید.

آنچه باید بدان توجه کنید این است که هر فردی برای سئو و بهینه سازی سایت خود موارد اساسی را بکار می برد و با آنها روبرو است. مواردی مانند عناصر Alt و عنوان برای محتوای غیر متنی، تگ متای توضیحات، نقشه سایت XML برای کمک به خزش گوگل در سایت، تگ های عنوان که به صورت منحصر به فرد برای هر صفحه از سایت باید تهیه شود و از همه مهمتر تبلیغات در گوگل که تمام موارد ذکر شده در زمره موارد اساسی تلقی می شوند.

به این نکته دقت داشته باشید که هنگامی که از تکنیک های پیشرفته تر سئو استفاده می کنید، با مواردی مواجه خواهید شد که قادر است ترافیک سایت و رتبه بندی آن در موتورهای جستجو را خدشه دار نماید. به این دست موارد تکنیک های سئوی کلاه سیاه می گویند. این تکنیک ها بوسیله الگوریتم های پاندا و پنگوئن گوگل شناسایی شده و سایت هایی که از این تکنیک ها بهره می برند را جریمه می کند. پیشنهاد ما به شما این است که اول مقاله آموزش کامل مفاهیم سئو را مطالعه کنید.

بررسی تکنیک کلاه سیاه

در ادامه به بیان و بررسی ده مورد از تکنیک های سئو کلاه سیاه که می تواند رتبه بندی سایت شما را تحت الشعاع قرار دهد می پردازیم.

تکنیک کلاکینگ (Cloaking)

نخستین تکنیک سئو کلاه سیاه که به صورت وسیعی نیز در سایت ها وجود دارد و به کار می رود تکنیک کلاکینگ (Cloaking) است. این تکنیک در حقیقت با نمایش محتوایی متفاوت از آنچه گوگل و کاربر انتظارش را دارد به ارائه محتوا می پردازد. به بیان دیگر صفحه ای را به کاربر نشان می دهد که انتظارش را نداشته است.

برای مثال تصور کنید کدهای شما در صفحات وب سبب می شود گوگل گمان کند که شما کاربران را به سایت مسابقات فوتبال راهنمایی می کنید، در حالیکه هنگامی که کاربر وارد سایت شما می شود با اطلاعاتی در مورد اکسسوری ها و اسباب بازی کودکان مواجه می شود.

در حقیقت گوگل با استفاده از الگوریتم های جستجوی خود برای پیدا کردن چنین فعالیت هایی بهره می برد و زمانی که پی به تخلف می برد سایت شما را جریمه یا پنالتی خواهد کرد. این موضوع خود سبب آسیب به رتبه بندی سایت می شود و حتی حضور سایت شما را در موتورهای جستجو با اشکال مواجه می کند.

تبادل لینک

در سنوات قبل تبادل لینک (Link-exchanges) یکی از مواردی بود که می توانست در افزایش رتبه سایت شما موثر باشد اما بعد از تغییر الگوریتم های گوگل این فعالیت متوقف شد و حتی می تواند رتبه سایت شما را نیز کاهش دهد.

در حقیقت گوگل در پی این است که سایت ها بر روی فرایند لینک بیلدینگ طبیعی تمرکز نمایند. در حقیقت این نکته وجود دارد که تبادل لینک معمولا خود سبب ایجاد لینک های نامرتبط و کم کیفیت می شود.

اگرچه تبادل لینک شما را نسبت به اینکه می توانید در کمترین زمان لینک های زیادی به دست آورید مطمئن می سازد اما کمکی به بهبود رتبه شما نمی کند و حتی می تواند تلاش های سئوی شما را هم از بین ببرد.

کپی کردن محتوا

یکی از بدترین تکنیک های سئو کلاه سیاه، محتوای تکراری (Duplicate Content) یا کپی کردن مطالب از سایر سایت ها است. باز هم تاکید می کنیم که الگوریتم های موتورهای جستجو بطور منظم و مرتبط اصلاح شده و تغییر می کنند و تنها محتواهایی ایندکس می شوند که منحصر به فرد و اصیل باشند.

البته موتورهای جستجو محتوای اصیل را تنها یکبار ایندکس می‌کنند. به عبارت دیگر تمام محتواهایی که کپی شوند از بین رفته و هدر می روند. بنابراین بهتر است بر روی موارد سئویی تمرکز کنید که بتواند محتوایی منحصر به فرد و اصیل را به شما ارائه کند. نکته دیگری که باید در مورد محتوای تکراری به آن اشاره کرد این است چنین محتوایی ممکن است حتی در وبلاگ شما نیز وجود داشته باشد! همین حالا یک استراتژي تولید محتوای مناسب ایجاد کنید و تاثیر آن را بر سئوی خود حس کنید.

خرید بک لینک

در رتبه بندی سایت شما، میزان حضور لینک ها می تواند تا ۸۰ درصد موثر واقع شود. حضور تبلیغاتی که کاربر را به سمت خرید هزاران لینک در ازای هزینه ای اندک تشویق می کند به راحتی توسط الگوریتم پنگوئن شناسایی است.

در حقیقت این الگوریتم بعد از به روز رسانی به خوبی قادر است چنین سایت های اسپمی که به خرید و فروش لینک می پردازند را شناسایی نموده و در صورت مشاهده در سایت شما می تواند سایت شما را جریمه (پنالتی) نموده و رتبه سایت را از شما باز پس ستاند.

کلمات کلیدی در سئو

در گذشته استفاده از کلمات کلیدی به صورت مکرر سبب افزایش رتبه سایت بوده است اما اکنون همه چیز تغییر کرده است. به عبارت دیگر اگر سایت شما دارای اطلاعات در موضوع خاصی است، باید با قرار دادن اطلاعات مرتبط و مفید با آن موضوع سبب افزایش رتبه سایت خود شوید ولی اینکه بخواهید مدام در هر دو جمله یکبار، از کلمات کلیدی بهره ببرید سبب می شود که سایت شما به عنوان اسپم به موتور جستجو معرفی شود. تکرار کلمات کلیدی سبب اذیت کراولرهای موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان نیز می شود.

آنچه پیشنهاد می کنیم این است که  ابتدا تحقیق کلمات کلیدی انجام دهید تا بهترین کلمات را شناسایی کنید.آنها را متعادل در متن خود قرار دهید و از تکرار بیش از حد از آن خودداری نمایید.

متن پنهانی چیست؟

متن پنهان شده هنگامی اتفاق می افتد که شما یک متن سفید را بر روی پس زمینه سفید رنگ ایجاد می کنید تا بتوانید کلیدواژه های بیشتری را بر روی سایت خود قرار دهید. البته ما به عنوان یک انسان قادر به مشاهده چنین متن هایی نیستیم اما ربات های گوگل به راحتی می توانند این دست متن ها را شناسایی کنند!

در حقیقت ربات ها دارای سیستم خودکاری هستند که به دنبال منبع کدهای شما می‌گردند و می توانند این موارد را بررسی و شناسایی نمایند. توجه داشته باشید ممکن است به خاطر نداشتن امنیت کافی و هک شدن سایت شما با متون پنهان زیادی پر شده باشد. بهتر است قبل از اینکه گوگل چنین مواردی را بیابد و بابت آن شما را جریمه سازد خودتان دست به کار شده و منبع کدهای خود را از متون پنهان تخلیه نمایید.

سئو کلاه سیاه

برخی سایت ها یا گروه هایی از سایت‌ها وجود دارند که به دلیل افزایش محبوبیت لینک برای سایر سایت‌ها، اقدام به تبادل لینکی بنام مزرعه لینک (Link farms) می کنند.

در حقیقت آنچه شما در ابتدا مشاهده خواهید کرد چیزی شبیه به یک سایت منظم است که حاوی لینک های بسیار است (هایپرلینک)، البته همیشه هم چنین نیست که مطالبی که بدان لینک می کند مرتبط با چیزی باشد که از آن لینک شده است.

گوگل به هیچ عنوان طرفدار مزرعه لینک نیست و چنین لینک های نامرتبطی را نمی پسندد و در صورت مشاهده و بررسی سایت شما اگر با این موضوع برخورد کند سایت شما را جریمه می کند. اجتناب از این سایت‌ها بسیار بهتر از آسیب دیدن رتبه بندی سایت شماست.

کاهش رتبه بندی سایت

بیشتر وبلاگ‌ها برای انتشار مطالب خود از روش های اسپم بهره می گیرند این روش ها شامل کپی کردن محتوا از منابع مختلف و استفاده از نرم افزارهایی است که می تواند با تغییر متن، محتوا را تغییر دهد و یا اینکه از روش های خودکار برای تولید محتوا بهره ببرد.

در همه این حالت ها در هنگام بروزرسانی پاندای گوگل، تمام این محتواهای اسپم شناسایی شده و به راحتی از ایندکس حذف و رتبه بندی سایت کاهش می یابد. بهتر است به جای استفاده از چنین روش هایی سعی کنید محتوای مفید و ارزشمندی تهیه و ایجاد کنید تا بتوانید مخاطبان ارزشمند و هدفمندی را به خود جلب نمایید.

تاثیر بهینه سازی در سئو

در عین حال که تمرکز بر روی سئو، روشی طبیعی و ساده برای کاربر پسندی سایت شما و افزایش رتبه شماست اما از سوی دیگر بهینه سازی بیش از حد سایت (Over-optimization) خود می تواند رتبه شما را دچار آسیب نماید.

تاثیر کیفیت محتوا در سئو

با تهیه و تولید محتوایی که سردرگم کننده یا کم کیفیت باشد می توانید اعتماد و رتبه سایت‌تان را در موتورهای جستجو دچار خدشه و آسیب نمایید. وجود چنین محتواهایی در سایت سبب می شود بازدیدکننده از شما و سایت شما فاصله بگیرد. پس بهتر است محتوای جدید، عاری از خطا و اصیل بنویسید.

موارد ذکر شده تنها چندین مورد از تکنیک های سئو کلاه سیاه بودند که سبب خروج سایت شما از ایندکس موتورهای جستجو می‌شود. توصیه می کنم از به کار بردن روش های کوتاه مدت برای بهبود رتبه بندی سایت خود، خودداری نمایید. در پایان ذکر این نکته ضروری است که متاسفانه بیشتر این موارد برای کوتاه مدت کارساز و موثر است زیرا الگوریتم های گوگل مدام به روزرسانی می شود و می‌تواند تکنیک های سئو کلاه سیاه را به راحتی بازیابی کند.

نتیجه پایانی:

طبق قوانین هر کسی که جرمی انجام دهد باید مجازات آن را هم ببیند، تخطی از قوانین موتورهای جستجور باعث ضربه زدن به سایت می شود. روشن است که افراد در قبال فعالیت های اشتباه خود، مورد جریمه موتور های جستجوگر قرار می گیرند. پس بهتر است از تکنیک های مفید یا همان روش های سئو کلاه سفید بهره گرفت.

پاسخی بگذارید