ایندکس شدن مطالب سایت در گوگل؟

۴ روز الی ۴ هفته طول می کشد تا صفحات وبسایت شما توسط گوگل به صورت خودکار شناسایی و ایندکس شوند. گوگل الگوریتم خاص خود را برای کرول سایت ها و ایندکس کردن آن ها دارد و این الگوریتم های گوگل تنها برای رتبه بندی نیستند و در مدت زمان کرول وبسایت ها هم کاملا نقش دارند. ریاضیات و الگوریتم ها و قواعد زیادی پشت این رویدادها هستند و یک هوش مصنوعی قدرتمند میلیون ها صفحه ای که در روز منتشر می شوند را مدیریت می کنند.

اگر یک پست یا یک محصول را به تازگی منتشر کرده اید و هنوز هیچ اثری از آن در صفحه اول گوگل نمی بینید نگران نباشید. بازه ی ۴ روز الی ۴ هفته را فراموش نکنید و قبل از آن با مکانیزم ایندکس گوگل آشنا شوید.

سایت ها چگونه کرول و ایندکس می شوند؟

تمام پروسه ی ایندکس شدن سایت ها توسط ربات های الگوریتم جستجو نظیر گوگل بات مدیریت می شوند که محدودیت هایی هم از نظر سرعت و  هم فضای فیزیکی سرورها و مواردی از این دست دارد. این بات ها بیش از صدها میلیون گیگا بایت داده را ایندکس می کنند و در سرورها ذخیره می کنند و تقریبا مکانیزم یک کتابخانه را دارد که تمام کتاب ها را در قفسه های مربوط به آن قرار داده اند. گوگل نیز تمام داده های دیجیتال را در دسته بندی خاص خود قرار می دهد تا کاربران بتوانند به راحتی این داده ها را استخراج کنند. مراحل ایندکس به این صورت می باشند:

 1. گوگل بات یک ابزار مجهز با الگوریتم ها و هوش مصنوعی خاص خودش است که دنیای اینترنت را می کاود و تک به تک وبسایت ها را بررسی می کند.
 2. وقتی به یک سایت می رسد تمام داده های سایت را مطابق با فایل txt می خواند. این ربات بیشتر روی لینک ها و متن متمرکز است و از طریق نقشه سایت نیز به بخش های مختلف سایت نظیر وبلاگ و فروشگاه و سایر صفحات دسترسی پیدا می کند.
 3. داده های محتوایی این صفحات کشف می شود و به سرورهای گوگل ارسال می شود و به دیتابیس اضافه می شود.
 4. این داده ها به برنامه های کامپیوتری و الگوریتم های خاصی سپرده می شود تا آنالیز کنند کدام صفحات باید کرول شوند و کدام نباید کرول شوند و کدام صفحات باید به کاربران نمایش داده شوند.
 5. برنامه ها و الگوریتم های خاص دیگری میزان ارتباط و ارزش محتوا را می سنجند تا آن را در رتبه بندی دخیل کنند. تعداد لینک ها، کلمات کلیدی و سایر موارد مرتبط با سئو به طور کامل آنالیز می شوند و صفحات سایت شما ایندکس می شوند.

گوگل بات سایت های جدید را در اولویت قرار می دهد چون سیاست گوگل این است که از سایت های تازه تاسیس حمایت کند تا بتوانند به راحتی شروع به فعالیت کنند و دیده شوند و سیاست های سختگیرانه ای هم در مورد لینک های شکسته و تخلف از قوانین گوگل دارد و آن ها را به عنوان گوگل پنالتی در نظر می گیرد.

البته راه هایی هم برای تسریع این فرایند وجود دارد تا سایت شما سریع تر ایندکس شود و زودتر سئو شود یا در نتایج گوگل نمایش داده شود.

چگونه می توان سرعت ایندکس سایت را بالا برد؟

بسیاری از وبمسترها از روش هایی استفاده می کنند که به گوگل سیگنال هایی را ارسال می کند که آن ها مطالب و یا محتوای تازه ای را منتشر کرده اند و گوگل این سیگنال ها را بررسی می کند  تا زمان ایندکس را کمتر کند. چند مورد از گزینه های مهم که حتما باید لحاظ کنید در ادامه آورده شده اند.

یک سایت قابل ایندکس شدن بسازید.

قبل از اینکه وبسایت شما به کانال های بازاریابی اینترنتی و مخصوصا موتورهای جستجو وصل شود حتما از کیفیت سایت خود و ساختاری که برای آن در نظر گرفته اید اطمینان حاصل کنید. در حقیقت باید سایتی بسازید که ارزش ایندکس شدن داشته باشد. چگونه؟

 • ارزش: محتوای متنی ارزشمند تولید کنید تا هم کاربران بخوانند و هم ربات گوگل بتواند آن را کراول کنید.
 • استفاده: ساختار فنی سایت باید به گونه ای باشد که بتوان به راحتی متن را خواند و از آن استفاده کرد.
 • منو کاربری: کاربران را توسط یک منوی راحت و ساده به سایر قسمت های سایت بکشانید.
 • زبان: از URL های مرتبط با محتوا استفاده کنید و برای عکس ها متن جایگزین قرار دهید. چون در حال حاضر خود عکس ها قابلیت شناسایی ندارند.
 • سادگی: ساده باشید و از پیچیدگی و ترفندهای پنهان سئو که خلاف قوانین گوگل هستند استفاده نکنید.
 • مسیر: دقت داشته باشید که هیچ رباتی جلو ایندکس شدن سایت شما را نمی گیرد.

این موارد اصول بنیادی سئو هستند که برای ایندکس شدن صحیح حتما باید به کار گرفته شوند. یکی از دلایلی که اغلب سایت ها به درستی ایندکس نمی شوند غافل بودن از همین اصول ساده و پیش پاافتاده می باشد.

گوگل آنالیتیکس را راه بیندازید.

Google Analytics یک ابزار تحلیلی رایگان است که توسط خود گوگل توسعه داده شده است. این ابزار برای رصد کردن کاربران و ترافیک سایت و گزارش های تحلیلی از سایت کاربرد دارد. وصل کردن سایت به گوگل آنالیتیکس در حقیقت به این معناست که شما به گوگل سلام کرده اید. یک سیگنال از جانب شما برای گوگل ارسال می شود چون گوگل آنالیتیکس ابزار اختصاصی گوگل است. گرچه تا زمانی که سایت شما ایندکس نشده باشد داده ای نمایش داده نمی شود اما همینکه قصد دارید سایت خود را به گوگل آنالیتیکس متصل کنید گوگل از تصمیم شما برای حضور فعال و مستمر در دنیای وب آگاه می شود.

کنسول گوگل و امکانات ویژه ی ایندکس

Google Search Console ابزار وبمستر گوگل دقیقا چیزی است که به آن نیاز دارید تا از وضعیت ایندکس سایت خود باخبر شوید و کلی امکانات برای ایندکس سریع تر و آمار کراول و ارورها و مواردی از این دست در اختیار شما قرار می دهد. کار کردن با آن هم ساده است.

می توانید گزارشی از ایندکس و کراول سایت خود را به صورت روزانه دریافت کنید. ثبت نقشه سایت که در ادامه در مورد آن بحث خواهیم کرد در این ابزار انجام می شود. در ضمن با استفاده از گزینه ی Fetch as Google می توان در هر لحظه داده ها و اطلاعات جدیدی که وارد سایت می کنید را به صورت دستی ایندکس کنید.

در ضمن همینکه از این ابزار وبمستر استفاده کنید مجددا سیگنال مثبتی از جانب سایت شما برای گوگل ارسال می شود و ایندکس شدن سایت شما سریع تر اتفاق می افتد. در نظر داشته باشد که همیشه می توانید از طریق گزینه Crawl Errors از خطاهایی که جلو ایندکس شدن سایت شما را می گیرند جلوگیری کنید.

نقشه سایت را ثبت کنید.

نقشه سایت یکی از ضروری ترین موارد در سئو است. نقشه سایت به موتورهای جستجو مسیرهای کلی سایت و نقشه ی کلی سایت را نمایش می دهد. محصولات شما کجا قرار دارند. محتوای وبلاگ شما از چه طریقی در دسترس قرار می گیرد و چه لینک هایی در وبسایت شما قابل دسترسی هستند. نقشه سایت یک فایل xml است و روش های زیادی برای ایجاد آن وجود دارد.

اگر سایت وردپرسی دارید با اضافه کردن افزونه های سئو، نقشه سایت به صورت خودکار تولید می شود. ابزارهای زیادی نظیر Google Sitemap Generator نیز وجود دارند که به شما در تولید یک سایت مپ پویا و داینامیک کمک می کنند.

در مرحله ی نهایی باید این نقشه سایت تولید شده را در کنسول گوگل ثبت کنید تا گوگل از این طریق وبسایت شما را شناسایی کند. ثبت کردن نقشه سایت از طریق منوی Sitemaps در دسترس می باشد. در نظر داشته باشید که بعد از ثبت نقشه حتما تیک سبز رنگ آن که به معنای تایید نقشه سایت می باشد فعال شده باشد.

Google Fetch and Render

شما می توانید از گوگل بخواهید که به صورت دستی و غیرخودکار صفحات شما را ایندکس کند. در قسمت Index کنسول گوگل گزینه ی Fetch as Google وجود دارد که می توانید لینک های مورنظرتان را وارد و تایید کنید و سپس درخواست Index بدهید. در نظر داشته باشید که اگر سایت شما به صورت منظم کراول و ایندکس می شود لزومی ندارد که مداوما از این ابزار استفاده کنید. شما در طول یک ماه می توانید ۱۰ بار از ایندکس به روش All Links استفاده کنید و یا ۲۰۰۰ صفحه جداگانه را ایندکس کنید.

لینک بگیرید

هر چه بک لینک های باکیفیت از سایت های معتبر بگیرید سرعت ایندکس شما بیشتر می شود. در حقیقت هر وقت که وبسایت لینک دهنده ایندکس می شود سیگنال هایی برای ایندکس لینک های خروجی آن نیز ارسال می شود و اگر سایت شما یکی از این لینک ها باشد مطمئنا ایندکس شدن آن به راحتی انجام می شود. می توانید از طریق پست مهمان نوشتن و یا شبکه سازی لینک دریافت کنید. روش های دیگری نیز وجود دارند که می توانید آن را تست کنید. در هر صورت هر چه بیشتر لینک بگیرید سرعت ایندکس شما نیز بالاتر می رود.

فعالیت خود را توسعه دهید

مدیریت وبسایت صرفا انتشار محصولات و پست های وبلاگ نیست. شما باید سایت خود را از هر نظر توسعه دهید. ایمیل مارکتینگ را آغاز کنید. پست مهمان بنویسید. شبکه سازی کنید، در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید و یا در خبرگزاری ها رپورتاژ منتشر کنید و صدها کار دیگر که به توسعه ی وبسایت شما می انجامد. این کار نه تنها کسب و کار آنلاین شما را توسعه می دهد بلکه ایندکس شدن سایت شما را نیز سریع تر می کند.

به طور مثال فعالیت شما در اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و لینکدین و مواردی از این دست سیگنال های دیگری برای گوگل بات می باشند که وبسایت شما را سریع تر و راحت تر شناسایی می کند. در نظر داشته باشید لینک هایی که در شبکه های اجتماعی به وبسایت شما ارجاع داده می شوند Nofollow می باشند و کیفیت لینک های  Follow را ندارند اما همچنان مهم هستند و برای ایندکس شدن ضروری هستند.

سخن پایانی

نگران نباشید. ۴ روز یا ۴ هفته، وبسایت شما بالاخره ایندکس خواهد شد. بهتر است سعی کنید روی کیفیت و بهینه سازی محتوا کار کنید تا نتایج بهتری بگیرید. موارد گفته شده را به ترتیب اعمال کنید تا خیال خود را از بابت ایندکس شدن سایت راحت کنید.

پاسخی بگذارید